Korduma kippuvad küsimused - Mis on IATA kood?
Üldinfo
IATA (International Air Transport Association) on üks kahest organisatsioonist mis sisuliselt määrab maailma lennunduse töökorraldust (teine on ICAO).
Tegemist on lennufirmade ühendusega, mis muu hulgas tegeleb standardiseerimisega ja selle töö tulemus kehtib kõikidele lennufirmadele, kes liinilendudega tegelevad. Samuti ei pääse IATA regulatsioonidest mööda lennufirmad, kes oma töö korraldamiseks vajavad integratsiooni teiste lennufirmadega.
IATA lennufirma kood (Airline designator)
Lennufirma kood (ametliku eestikeelse terminina "lennufirma 2-tähekood") on kahemärgiline lennufirma tunnus (näiteks AY - Finnair, LH - Lufthansa), mida kasutatakse muu hulgas:
- müügisüsteemides (näiteks GDS'is või lennupileteid müüvad veebisaidis)
- avalikkusele suunatud lennuplaanides ja infokanalites (näiteks lennujaamas infotablool või lennupileti broneeringu kinnituses)
- lennufirmade omavahelises suhtluses (näiteks SITA aadressis)
IATA lennujaama kood (Airport code, City Code)
Lennujaama kood (ametliku eestikeelse terminina "lennujaama 3-tähekood" või "linna 3-tähekood") on kolmemärgiline linnapiirkonna, linna, lennujaama või muu transportsõlme, tunnus (näiteks TLL - Tallinn, PAR - Pariis, ORY - Orly lennujaam Pariisis), m
- müügisüsteemides (näiteks GDS'is või lennupileteid müüvad veebisaidis)
- avalikkusele suunatud lennuplaanides ja infokanalites (näiteks lennujaamas infotablool või lennupileti broneeringu kinnituses)
- lennufirmade, lennujaamade ja teeninduspartnerite omavahelises suhtluses (näiteks SITA aadressis)
- pardakaartidel ja pagasilipikutel
Üldjuhul on IATA lennujaamakood olemas kõikidel lennujaamadel, kus hetkel pakutakse või minevikus on teenindatud regulaarlende. Kui lende müüakse standardsete CRS'ide väliselt ning puudub igasugune integratsioon muu maailma lennundusega, siis võib lennujaam olla ka IATA lennujaamakoodita.
Lisaks võib IATA kood olla ka raudteejaamadel, bussijaamadel, sadamatel ja muudel objektidel, mis on integreeritud intermodaalselt lennunduse müügisüsteemidega.
Muud olulised IATA koodid
Lisaks on veel standardiseeritud muud olulised lennunduses kasutatavad tunnused:
- IATA piletikoodid - accounting code reisidokumentidel ja airline prefix code kaubadokumentidel (tavaliselt numbrid on samad)
- lennukitüüpide koodid (aircraft type designator)
- riikide koodid - kasutatakse ISO 3166-1 alpha-2 koode paari täiendusega
- valuutakoodid - kasutatakse ISO 4217 koode
- ajavööndite koodid
- IATA regioonide koodid
- teenindus- ja broneeringuklasside koodid
- SSR-koodid ehk lisateenuste koodid (sh pardatoitude koodid)