Põnevad lennundusfaktid - Lühim lennuliin maailmas

Lühikesed lennuliinid sama riigi piires

Võiksime ju arvata et Tallinn-Helsingi (101 km) või Pärnu-Kihnu (41 km) või Kuressaare-Ruhnu (67 km) lennud on väga lühikesed, kuid "lühikeste lennuliinide tabeli tipp" jääb ikka veel väga kaugele.

Lühima lennuliini osas konkurents puudub. Alates 1967. aastast on Loganair'i Westray - Papa Westray lend olnud maailma lühim lennuliin. Lend kestab 1,5 minutit ja vahemaa on 2,7 kilomeetrit (näiteks Tallinna Lennujaama lennuraja pikkus on 3,48 km). Kusjuures nende saarte lennurajad pole sama joone peal ja selle aja sees on vaja ka natuke manööverdada. Lennukiks on 8-kohaline Britten-Norman BN-2 Islander.

Belize lennufirma Maya Island Air lendab trammi stiilis piki riigi rannikut ning seal jagub lühikesi lende küllaga: Placencia - Savannah (9 km), Belize International - Belize Municipal (13 km), Belize International - Caye Chapel (33 km), Belize International - Caye Caulker (37 km).

Saint Kitts'i (SKB) ja Nevise (NEV) vahel lendab 18-kilomeetrist lendu kolm korda nädalas Winair.

Kaimani saartel toimib 22-kilomeetrine lühiliin Cayman Brac - Little Cayman (lendajaks Cayman Airways Express).

FlyMontserrat lendab kaks korda päevas Antigua (ANU) ja Barbuda (BBQ) vahel (56 km), kaks korda päevas Antigua (ANU) ja Nevise (NEV) vahel (86 km) ning kolm korda päevas Montserrat (MNI) ja Antigua(ANU) vahel (58 km).

Euroopas pakub saarterikas Kreeka samuti palju võimalusi lühikesteks liinilendudeks, kuid enamus jäävad 100+ kilomeetri suutusjärku. Kreeka liinidest lühimad peaks olema Sky Express'i kuus korda nädalas toimuv lend Karpathose (AOK) ja Kasose (KSJ) saarte vahel (22 km), Olympic Air'i kolm korda nädalas toimuv lend Kos'i (KGS) ja Kalymnose (JKL) saarte vahel (24 km), Lerose (LRS) ja Kalymnose (JKL) vahel (28 km).

Winair teenindab paljusid saari Kariibidel ja lühikesi lende jagub ka siin: Saba - Sint Maarten (46 km), Saba - St Barthelemy (50 km), Sint Maarten - Sint Eustatius (62 km). Lühikene, kuid sage on lendamine ka kahe teise Hollandi taustaga saare vahel: Bonaire - Curaçao (76 km) liinil lendab Insel Air 4-5 lendu päevas.

Ilusaid vaateid pakub 52-kilomeetrine Greater Toronto Airways'i lend Toronto (Billy Bishop Toronto City Airport - YTZ) ja Niagara-on-the-Lake (St. Catharines/Niagara District Airport - YCM) vahel.

Lühim piiriülene lennuliin

Mõnda aega oli lühim rahvusvaheline lennuliin People's Viennaline lennatud St. Gallen-Altenrhein (ACH) - Friedrichshafen (FDH) 20 kilomeetrine lend üle Bodeni järve. Kuid kuna jätkulend Kölni ei osutunud tasuvaks, siis kevadel 2017 see liin suleti.

Hetkel aga on lühim rahvusvaheline lennuliin kahe Kongo pealinna vahel Kinshasa (FIH) - Brazzaville (BZV) (27 kilomeetrit üle Kongo jõele moodustunud Malebo ehk Nkunda järve). ASKY Airlines lendab seda Boeing 737-800 lennukiga ning tegemist on ka lühima lennuliiniga, mida lennatakse reaktiivlennukiga (lennugraafikus 3 lendu nädalas).

Lühim lend, kus ületatakse kontinentide piire, on Gibraltari (GIB) Marokost Tangiers'i (TNG) vahel. 70-kilomeetrine Royal Air Maroc'i lend on hea alternatiiv neile, kes ei taha praamiga sõita (sest Maroko praamid ja kiirlaevad väljuvad Hispaaniast Algecirasest või Tarifast ning otsepraam Gibraltarilt sõidab vaid paar korda kuus). Lennud toimuvad kaks korda nädalas ATR-72'ga.

Huvitavate lühikeste lennuliinide hulka kuulub ka Hahn Air'i Düsseldorf-Luxemburg 190-kilomeetrine lend, mida lennatakse kaks korda nädalas 10-kohalise Cessna CitationJet CJ4'ga. Ülitiheda maantee- ja raudteevõrguga piirkonnas tundub see ju ebamõistlik? Trikk on aga selles, et Hahn Air'i ärimudel seisneb aga hoopis interline müügi korraldamises nende vedajate jaoks, kes seda mingites piirkondades ise teha ei saa või taha. Ning selleks on vaja "justkui olla regulaarlennufirma".