Põnevad lennundusfaktid - Maailma suurim lennuliin

Milliste linnade vahel lendab aastas kõige enam reisijaid?

Pikka aega oli olukord lihtne - reisijate arvu järgi arvestades oli maailma suurim lennuliin London-Pariis. Siis aga uuristati La Manche alt läbi tunnel ja rongiliiklus haaras märgatava osa reisijatest.

Seejärel muutus Madrid-Barcelona enim reisijaid teenindavaks lennuliiniks. Kusjuures erinevalt Londoni ja Pariisi vahelistest lendudest, kus lennujaamapaaride kombinatsioone oli märgatavalt rohkem, oli siin tegemist vaid kahe lennujaama vaheliste lendudega. Siis aga ehitati kiirraudtee ja jälle haarasid rongid suure osa reisiliiklusest.

Tänaseks on maailma lennunduse raskuspunkt ammu nihkunud Aasiasse ja enim lennatud lennuliin on Soul-Jeju, kusjuures lennud toimuvad vaid Soul Gimpo lennujaamast.

Aasta jooksul teenindavad Korean Air, Asiana, Jeju Air, Eastar Jet, Jin Air, T'way Air ja Air Busan kokku 11,5 miljonit reisijat ning järgmised suured linnapaarid Tokyo-Sapporo, Tokyo-Fukuoka, Sydney-Melbourne ja Peking-Shanghai jäävad 3-4 miljoni kaugusele (ja enamuse nende linnapaaride vahel on ka enam või vähem kiired rongid konkurentsi pakkumas).

Soul Gimpo-Jeju lennuaeg on 45-50 minutit ning märgatavat osa lende teenindavad 300 kuni 500-kohalised lennukid (Boeing 747-400'ni välja). Arvestades keskmiselt 200 reisijat lennuki kohta ja 85-protsendilise täituvuse puhul teeb see 180 lendu ehk 90 lennukit päevas. Lennud toimuvad kuuest hommikul kümneni õhtul, seega toimub Gimpo-Jeju liinil ligi 13 lennuoperatsiooni tunnis (start või maandumine iga 4,5 minuti järel).

Kuna Jeju saar on mandrist 100 kilomeetri kaugusel (lähima suurema saareni 75 km), siis pole välistatud et ka sinna kunagi uuristakase tunnel (ja tunneliehituse kogemusi korealastel juba on) ja rong või hyperloop haarab jälle suure osa liiklusest. Seni aga on Soul-Jeju lennuliin oma erialases kategoorias suveräänne liider.

Päris ühe liini teenindaja Jeju lennujaam ka ei ole. Kuna Jeju'le on lende ka muudest Korea linnadest ja naaber-riikidest, siis lennujaama aastane reisijate arv on eelmise aasta seisuga 28 miljonit reisijat (Soul Gimpo on 25 miljonit ja Soul Incheon on 40 miljonit).

Jeju lennujaam on kasvanud Jeju linna sisse ning suurt mängumaad laienemiseks enam pole ja seetõttu plaanitakse kaheksa aasta pärast saare lõunaosa suurima linna Seogwipo juurde ehitada teine suur lennujaam.